لوگوی بیمه آسیا نمایندگی اوراهی زاده

بیمه نامه‌ها ۹ درصد ارزان می‌شود

بزودی بیمه نامه‌ها 9 درصد ارزان می‌شود. با حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه دیگر بیمه نامه‌ها و بیمه‌گذاران مشمول پرداخت این نوع از مالیات که هم‌اکنون 9 درصد از ارزش کل کالا یا خدمت را دربرمی گیرد، نمی‌شوند.
به گزارش روزنامه ایران، پیش ازاین بیمه مرکزی ایران به‌عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته بود تا برای گسترش فرهنگ بیمه و ضریب نفوذ آن، مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه حذف شود. علی طیب نیا وزیر اقتصاد نیز با این درخواست موافقت کرد و در قالب لایحه اصلاح قانون بیمه شخص ثالث که از سوی دولت به مجلس تقدیم شده، گنجانده شده است. بدین ترتیب با تصویب این لایحه و قانونی شدن آن توسط نمایندگان مجلس در عمل تمام بیمه نامه‌ها 9 درصد ارزان می‌شود.
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی روزگذشته در جمع خبرنگاران از حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها و از ارزانی 9 درصدی بیمه‌ها خبر داد. وی اظهار داشت: همان‌طور که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس وعده داده تا ٤ ماه آینده کار تصویب نهایی می‌شود و امیدواریم ابلاغ هم سریع صورت گیرد. رئیس کل بیمه مرکزی همچنین از منتفی شدن دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث خبر داد.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ظرف دو ماه آینده آیین نامه‌های بیمه شخص ثالث نهایی و ابلاغ می‌شود بخصوص نرخ‌ها و جریمه‌ها اگر ابلاغ شود، بزودی اجرایی می‌شود که البته الحاقیه بیمه نیز منتفی شده که امسال اجرایی می‌شود. وی اظهار داشت: تأکید بر ذخیره‌گیری لازم برای خسارت معوق شخص ثالث، در قانون جدید در نظر گرفته شده است و اجازه ندادیم یک شرکت بیمه‌ای در صورت نیاز به ذخیره گیری، سود اعلام کند. البته این بحث نظارت مالی است و امید داریم انباشت خسارت معوق را نداشته باشیم.
همتی گفت: حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه بدون توجه به امکان تأمین آن، بالا در نظر گرفته شده بود که امکان تأمین آن نبود ولی اکنون حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه ١٥٠ میلیارد تومان شد که تا پایان سال باید تأمین شود. همتی با بیان اینکه شرکتهایی که تا پایان سال نتوانند سرمایه لازم را تأمین کنند باید ادغام یا منحل شوند، گفت: البته مجوز شرکت بیمه مختلط ارائه نخواهد شد. وی در خصوص آخرین وضعیت بیمه توسعه نیز گفت:٦٥٠میلیارد تومان از خسارت بیمه توسعه پرداخت شده است و مابقی نیز در حال انجام است و برای بخش پرداخت شده نیز، وثایق و املاک لازم اخذ شده است.
پایان رقابت مخرب در صنعت بیمه بر سر بیمه خودروهای صفر

رئیس کل بیمه مرکزی به ارتقای سطح توانگری شرکت‌های بیمه و قرار داشتن 17 شرکت در سطح توانگری یک اشاره کرد و خبر داد ساماندهی بیمه خودروهای صفر اقدام جدی دیگری بود که انجام شد، سندیکای بیمه‌گران ورود کرد و از رقابت‌های مخرب در این رابطه جلوگیری شد.
وی افزود: با لیدری بیمه مرکزی بیمه خودروهای صفر بر اساس سهم بازار شرکت‌های بیمه میان آنها توزیع خواهد شد و امتیازاتی که در این رابطه به خودروسازان داده می‌شد نیز متوقف شد.

همتی همچنین از تسریع در رسیدگی به شکایات اشاره کرد و افزود: دوره زمانی رسیدگی به شکایات از 20 به 6 روز کاهش یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از موارد تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب توجه به صنعت بیمه است، البته در سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد که از جمله آن می‌توان به رشد ٢٢ درصدی صنعت بیمه اشاره کرد و این رشد کمک کرد که ضریب نفوذ بیمه بالای ٢ درصد تثبیت شود.

ایجاد صندوق‌ بیمه حوادث طبیعی

همتی یکی از برنامه‌های بیمه مرکزی در سال ٩٦ را گزارش دهی شرکت‌های بیمه بر مبنای IFRS دانست و گفت: ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی یکی دیگر از برنامه‌ها است که باید شرایطی را فراهم کرد که مردم فقط دغدغه حادثه را داشته باشند نه اینکه نگران خسارت باشند.

بازگشت به صفحه اصلی

نوشتهٔ بعدی
در همایش بیمه و توسعه 9 مقاله از بیمه آسیا پذیرفته شد.
نوشتهٔ پیشین
بیمه آسیا رتبه اول گروه موسسات بیمه ای را کسب کرد

پست های مرتبط

No results found

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

فهرست